Sociálne siete- vražedná zábava
29.04.2010 14:53:55
Nás Facebookom nakazených je veľa, naša rutina spočíva v prihlásení sa, skontrolovaní správ, noviniek, prípadne hraní hier. Nikoho by však nenapadlo, že táto zdanlivo neškodná zábavka môže mať smrtiace následky...
Najslávnejší Facebook, na päty mu šliapajúci Myspace, britský miláčik Bebo, indický orkut, čínsky Ozone... Sociálne siete, ktorých existencia výrazne ovplyvňuje život dnešnej generácie. Niektoré vystupujú na piedestál slávy, iné naopak upadajú do zabudnutia. Spomeniem snáď len útočisko poloobnažených slečien booom.sk alebo azda pokec.sk, pod rúškom ktorého číhajú 60 roční maniaci s prezývkami sexi_telo18 či babenka13.
No samozrejme však nechcem neoprávnene kritizovať a generalizovať, veď na portáloch a sociálnych sieťach si užívatelia môžu nájsť priateľov, lásku, spojiť sa so stratenými známymi, no i nevedomky zapríčiniť vlastnú smrť.
Ako? Až príliš ľahko. Na internete sa ľudia správajú ľahkovážne, rozprávajú o veciach, o ktorých by sa v skutočnosti hanbili rozprávať, nadväzujú kontakty s cudzincami, zdôverujú sa im a odhaľujú nebezpečné detaily zo svojho súkromia.
Podľa najnovších štatistík berú ľudia informácie uverejnené na sociálnych sieťach až príliš vážne. Svedčia o tom i mnohé zarážajúce príbehy.
Najčastejším prípadom sú vraždy z žiarlivosti.
Wayne Forrester si v práci na Facebooku zistil, že si jeho žena zmenila status z „vydatá“ na „single“. Podgurážený vtrhol domov a zavraždil manželku, paradoxne sediacu pred počítačom.
Minuloročná kauza ďalšieho „virtuálneho zločinu“ hovorí o mladíkovi, ktorý dobodal svoju bývalú priateľku po tom, ako na rovnakom portáli zverejnila fotku so svojim novým objavom.
Ďalší prípad zo Saudskej Arábie mal náboženský motív. Hlavným aktérom bol otec, ktorý prichytil svoju dcéru viesť cez chat konverzáciu s mužom a za tento hriech ju ihneď zbavil života.
Fatálne následky však nemusia mať len zmeny statusov či inkriminujúce fotografie.Čo tak zdanlivo neškodné kvízy?
Istého 47 ročného muža výsledok v teste presvedčil, že je v skutočnosti Tommy deVito- šialený gangster z filmu „Mafiáni“. Jeho priatelia dosvedčili, že muž sa odrazu správal zvláštne, nútil mamu variť lasagne a začal rozprávať s talianským prízvukom. Jeho telo našli v Castella´s, známom mafiánskom podniku.
Vyskytol sa aj taký prípad Facebook-závislosti, kedy matka dvoch detí nebrala vážne staršieho syna, ktorý jej pribehol oznámiť, že jeho braček sa topí. Mladá žena si ešte musela napísať status o tom, ako ide robiť záchranárku z Baywatchu. Na zachraňovanie však bolo príliš neskoro.
Ďalšia „mama ako sa patrí“ zvečnila na internete fotky z miesta činu samovraždy svojho syna.
A takto by sa dalo pokračovať aj na ďalších niekoľkých stranách. Počet prípadov má stúpajúcu tendenciu, ktorá narastá priamoúmerne s ľahkovážnosťou a neopatrnosťou užívateľov. V súvislosti s problémom bolo vytvorených mnoho organizácií, na Slovensku napríklad funguje Projekt zodpovedne.sk, za ktorým stojí arzenál rozhnevaných rodičov, obviňujúcich internet za správanie svojich detí. Samozrejme, nemožno uprieť, že tento prevratný objav rozšíril obzory a umožnil jednoduchšie a efektívnejšie vyhľadávanie informácií. No na druhej strane, je i strojcom novej civilizačnej choroby- internetovej závislosti, ďalej virtuálnej šikany a dostupným prostriedkom k necenzurovanej brutalite.
Stretla som sa dokonca aj s názorom, ktorý vravel, že kvôli expanzii sociálnych sietí stúpol počet ľudí nakazených syfilisom. Dôvodom je zvýšenie virtuálne organizovaného sexturizmu medzi celkom neznámymi ľuďmi.
Aké ďalšie hrozby prinesie neprestajné rozširovanie užívateľskej obce na internetových portáloch? Stane sa tento oslavovaný prostriedok komunikácie pomalou záhubou ľudstva? Kto môže za násilnosti páchané týmito sieťami? Technológia? Nanešťastie nie. Môže za to jedine ten, kto ju stvoril a začal využívať. Človek.
Komentáre